Detoksykacja radykalna-głodówka

Całkowite odstawienie pożywienia na czas powyżej dnia (tyle czasu zabiera wyczerpanie zapasów glikogenu w wątrobie i sięganie po inne zapasy substancji energetycznych) możemy określić jako głodówkę. Mamy jeszcze spore zapasy glikogenu w mięśniach, ich wyczerpanie zajmuje około 3 dni. Wiem, bo sprawdziłem na sobie. Po trzech dniach organizm zaczyna czerpać energię z bogatych zazwyczaj zapasów tłuszczu. Zmienia się wówczas radykalnie nasz metabolizm, gdyż szybko wzrasta ilość ciał ketonowych we krwi-są spalane tłuszcze. Zaczynamy wówczas charakterystycznie pachnieć, czasem tak mocno i „chemicznie”, że nasi najbliżsi trzymają się od nas z daleka. Takie diety wodne przeprowadzałem na sobie wielokrotnie jak byłem studentem, trwały zazwyczaj 7 dni.(Robiłem też sporo innych eksperymentów dietetycznych, które zachwiały moją wiarą   w kluczową rolę kalorii w odżywianiu).

Czysta woda i powietrze – podstawa diety wodnej (głodówki)

Od drugiego dnia diety następuje szybkie uwalnianie się toksyn. Latami są one gromadzone w miejscach najmniej ważnych z punktu widzenia naszych procesów życiowych czyli w tkance tłuszczowej oraz tkance łącznej w rejonie stawów. Wzrost toksyn we krwi i zwielokrotniony wysiłek ich usuwania jest odczuwany bardzo przykro, jako znaczne pogorszenie samopoczucia, nawet z mdłościami i osłabieniem. Jest to moment w którym większość osób rezygnuje z głodówki. Tkanka tłuszczowa jest doskonałym magazynem związków fosforoorganicznych -środków ochrony roślin czy innych związków toksycznych z powinowactwem do tłuszczów. Jak nagromadzi się ich dużo, prowokują stan zapalny tkanki podskórnej czyli cellulit.  Ten trudny okres gwałtownej detoksykacji, w zależności od ilości nagromadzonych toksyn trwa różnie długo. Po 7 dniach, jak sprawdziłem, samopoczucie jest zupełnie niezłe i nie ma trudności z dalszą kontynuacją. Głodówka jest potężnym środkiem detoksykującym. Głodzenie sprawia, że organizm oprócz wyszukiwania zapasów energetycznych niszczy też „trutnie” czyli komórki naszego ciała które są uszkodzone, zestarzałe, a które były tolerowane przy obfitości jadła. Jest to  element odmładzający tej diety. Ludzi chcących sięgnąć po tą formę detoksykacji jest coraz więcej. Są organizowane turnusy gdzie pod okiem specjalisty przeprowadzana jest kuracja. Spotykałem osoby stosujące głodówki nawet 40 dniowe. Wkrótce napiszę o swoich przemyśleniach na ten temat i dlaczego jestem obecnie ostrożny w zalecaniu tego typu formy detoksykacji.

Ten wpis został opublikowany w kategorii zdrowie i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Detoksykacja radykalna-głodówka

 1. Dantra pisze:

  Słyszałam o ludziach dla których głodowanie to filozofia życia. Zdaje się że nazywają się „breathanie” 🙂
  Ciekawe ile powinna trwać zdrowa głodówka 😉

  • akozlowski pisze:

   Zdrowa głodówka a raczej dla zdrowia to 7 dni przy zapaleniu trzustki, 24 godziny przy zapaleniu żołądka. Bardzo skracają chorowanie i poprawiają skuteczność leczenia.

 2. Maciej pisze:

  Jak wygląda kwestia cukrzyków typu pierwszego (insulinozależnych)?

  • akozlowski pisze:

   Dla chorych na cukrzycę najbardziej wskazane są kąpiele w rozmarynie. Nic tak ich nie wzmacnia i łagodzi przebieg choroby. Można też kąpać sie w samym olejku rozmarynowym. Pozdrawiam A.Kozłowski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s