Mleko, fenomen natury.

Mleko, fenomen natury, środek z pomocą którego organizm matki karmi swoje dzieci. Prawdziwy fenomen. Po urodzeniu potomstwo nie musi zmagać się z siłami natury poszukując pożywienia, ryzykując utratę życia i często cierpiąc niedostatek. Dzięki mleku ssaki są wolne od tej konieczności i pojawia się szansa na rozwój innych zdolności.  Co w świecie zmieniło pojawienie się mleka? Najważniejszą rzeczą jest to, że wyrwało nas z nieświadomości! (Ten związek ze świadomością jeszcze nie raz podejmiemy). Tylko dzięki temu, że nie musieliśmy być pod presją konieczności natychmiastowego zdobycia jedzenia, a więc we władzy instynktu, pojawiła się szansa na uczenie się.

Wielki respekt ptasich móżdżków dla intelektu kota.

Mleko też ma wypełnić ważną rolę regulatora rozwoju młodego organizmu. W zależności od jego cech wyzwalana jest ekspresja określonych genów i modyfikowany jest rozwój młodego organizmu (gdyż jak wiemy młody organizm jest niezwykle plastyczny). Rolą mleka jest pobudzanie wzrostu i rozwoju w sposób najlepszy z możliwych i też najszybszy, przy czym nacisk jest skierowany na cechy dla danego gatunku najważniejsze. W przypadku człowieka mleko matki pobudza rozwój mózgu, i nie da się to działanie niczym zastąpić. U krów rozwój mózgu jest mniej ważny więc mleko pobudza rozwój mięśni, by potomstwo szybko było „po byku”. Przyjmując do naszej kuchni mleko innych gatunków, łapiemy się na wzbudzanie w sobie cech korzystnych dla danych gatunków. Przestaje to być tak istotne gdy organizm mamy ukształtowany. Natomiast cecha pobudzająca rozwój zostaje. Jeśli organizm nie rośnie, to działanie nie idzie w powietrze, tylko wzbudza rozwój masy ciała i tkanki tłuszczowej. Sprawdziłem na sobie. Kiedyś spożywałem sporo mleka, ale coraz bardziej przeszkadzał mi rosnący brzuch. Po całkowitym  odstawieniu mleka (nawet śmietanki do kawy!) i glutenu straciłem 14 kg masy ciała w ciągu 3 miesięcy. (zjawisko odbicia, tylko w drugą stronę) Jem teraz więcej i dzięki temu odzyskałem większość utraconej masy ciała, ale bez wielkiego brzucha.

Ten wpis został opublikowany w kategorii zdrowie i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Mleko, fenomen natury.

 1. vnl.com.pl pisze:

  Rewelacyjny blog, ciekawe artykuły, właśnie tego szukałam, dodaję do ulubionych.
  Czekam na kolejne artykuły.
  Mam pytanie: Czy niektóre Pana teksty mogłabym wykorzystać na swoim blogu (www.vnl.com.pl), oczywiście przy podaniu nazwiska autora i linka do Pana bloga.
  Pozdrawiam

  • akozlowski pisze:

   Witam. cieszę się, że moje przemyślenia znajdują tak pozytywny oddźwięk. Nie mam nic przeciwko wykorzystaniu tekstów na Pani blogu, zresztą niezwykle interesującym. Pozdrawiam Andrzej Kozłowski

 2. Lidia Dreczko pisze:

  Panie Doktorze, a co z masłem ? Jakie jest Pana zdanie nt. oleju kokosowego?
  Czy bezpiecznie jest podawać dzieciom np.mleczko kokosowe, podobno o dużych własciwościach p/wirusowych i p/bakteryjnych?
  Pozdrawiam
  Lidia D.

 3. Witam Cię Andrzeju,
  jestem bardzo zadowolony, że trafiłem na Twój blog. Jak to często bywa w Internecie za czyimś pośrednictwem. Konkretnie przez blog Wojtka. Przeczytałem kilka Twoich artykułów i ten wyzwolił we mnie chęć wtrącenia swoich „trzech groszy”, jako Twój kolega w zawodzie.
  Dzisiaj już znajdziesz sporo literatury na temat mleka. Negatywnych ocen jest już sporo. Zwłaszcza w odniesieniu do generowania większych ilości cukrzycy typu II w wieku zaawansowanym. Zanim dowiedziałem się o tym ze źródeł medycznych, moja wiedza na temat TMCH (tradycyjna medycyna chińska) wskazywała na prosty fakt. Początkowo bagatelizowałem go, ale później zaczęło wszystko układać się w jasny obraz. Mianowicie, zapatrzenie człowieka w PRZYRODĘ dało następującą obserwację. Nie obserwujemy spożywania mleka w naturze przez starsze organizmy, a już na pewno nie przez dorosłe osobniki. Mleko jest WYNALAZKIEM dla nowo urodzonych osobników tego samego gatunku i na tym można zakończyć argumentację, przyznasz że dość mocną, prawda?
  Pozdrawiam serdecznie.

 4. nielatajcy pisze:

  Ciekawe to wszystko. Bardzo, bardzo.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s