Nadzwyczaj ważne ćwiczenia wiosenne

Na wiosnę zrzucamy nadmiar odzieży, po czym często postanawiamy zadbać o swoje ciało. Wiosną mamy zdecydowanie lepszą pogodę na ćwiczenia. Wiemy, że gdy używamy mięśni, to rozwijają się i zwiększają swoją masę. Stajemy się przez to sprawniejsi, zdrowsi.

Co byśmy powiedzieli, jak by ktoś nas przekonywał, że dla zdrowia właściwym będzie unikanie wysiłku. Najlepiej jakbyśmy spędzili wiosnę w fotelu i wykonali najwyżej 100 kroków dziennie, opuszczając fotela tylko na czas wędrówki w miejsca konieczne. Prawda, że to bzdury! (Chociaż 50 lat temu coś takiego zalecano w chorobach układu krążenia.)

Podobnie teraz czuję prawdziwy dreszczyk emocji widząc podobne zachowania. Niektórzy uważają, że umiarkowane ćwiczenia są dobre dla mięśni. Wiedzą, że używane narządy nie wyrodnieją. Po czym wychodząc z domu zakładają okulary przeciwsłoneczne. Miękki fotel na nosie! Nie dość, że żyjemy w półmroku, to chronimy się przed „niebezpiecznym” światłem.  Od tysięcy lat prowadzimy żywot jaskiniowca. Nasze mieszkania to przecież współczesna formuła jaskiń.  Tylko, że ludzie pierwotni wchodzili jaskiń na noc lub przy okropnej pogodzie. My w nich siedzimy niezależnie od pogody. Mieszkamy, pracujemy. Większość rozrywek ma miejsce w pomieszczeniach. Naprawdę warto obliczyć ile godzin na dobę spędzamy poza „jaskiniami” na świeżym powietrzu?

Gdy badano marynarzy, okazało się, że ci pracujący w „niebezpiecznym świetle” pochodzącym nie tylko od słońca, ale też narażeni na jego blask odbity od wody, nie noszą okularów. Z kolei marynarze pracujący w „bezpiecznym” półmroku maszynowni, pod pokładem, prawie wszyscy mieli wadę wzroku.

By narząd wzroku był sprawny, musi być także ćwiczony! Używany!

Uważam, że mamy prawidłowo naświetlone oczy dopiero wtedy, gdy bez mrużenia powiek patrzymy w niebo przy słonecznej pogodzie. Jeśli mrużymy oczy, musimy je doświetlić. Najlepszą metodą jest wystawienie oczu przy zamkniętych powiekach na słońce. Po 15-30 minutach dziennie takiego ćwiczenia szybko osiągniemy naturalną dla nas sprawność wzroku. Przeciwwskazaniem może być to, że bez okularów wyglądamy mniej inteligentnie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii oczy, wzrok, zdrowie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Nadzwyczaj ważne ćwiczenia wiosenne

 1. MonikaK pisze:

  Ciekawy wpis. Zawsze sądziłam, że bezpośredni wpływ promieni słonecznych ma destrukcyjny wpływ na zmysł wzroku – czy może Pan podać źródło informacji o badaniach wspomnianych marynarzy?

  • akozlowski pisze:

   Witam, o ile pamiętam dane na temat takiego działania światła są opisane w książce napisanej przez lekarza praktyka- „Widzieć bez okularów
   Marilyn B. Rosanes-Berrett” Pozdrawiam Andrzej Kozłowski

 2. Z tego co słyszałem od lek.med. Z. Kubata, są osoby chore na nowotwór, które jadąc w swoją ostatnią podróż życia do ciepłych krajów, nagle zdrowieją po długotrwałym przebywaniu na słońcu. Oczywiście bez okularów przeciwsłonecznych. Okulary zakładam tylko podczas jazdy samochodem, kiedy słońce naprawdę przeszkadza w bezpiecznym prowadzeniu auta. Na co dzień UNIKAM okularów przeciwsłonecznych. Co śmieszniejsze, jak mówię o tym ludziom, którzy okulary w pochmurny dzień noszą, patrzą na mnie jak na raroga z innej planety. Ech doktorze Andrzeju, jeszcze dużo wody upłynie zanim ludzie zrozumieją podstawowe rzeczy 🙂

 3. Kamil pisze:

  Noszę okulary od ogólniaka. Wcześniej miałem świetny wzrok. Zapewne czytanie książek w „jaskini” zrobiło swoje. Ale nie sądzę by mój wzrok poprawił się przy „kuracji doświetlającej”. Na koniec podam przykład mojej babci która w strachu przed ojcem czytała książki przy świeczce i do późnych latach miała wzrok sokoli.. Z mojego punktu widzenia wada wzroku jest kwestią losową.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s