Biofilm

Biofilm.

Długo zastanawialiśmy się nad fenomenem wysiewu groźnych chorób w ściśle określonych rejonach. Wróciliśmy do tematu ostatnio, gdy zaobserwowaliśmy wysiew raka prostaty wśród wśród młodych (40-letnich) mężczyzn. Chcę w związku z tym zwrócić uwagę na bardzo podstępne, wymykające się uwadze zagrożenie dla naszego zdrowia. Warto obejrzeć film klikając na poniższy link.

Przyroda nie znosi próżni, toteż musimy uwzględnić zasiedlenia drobnoustrojów w obrębie rur wodociągowych. Jak wyobrazimy sobie długość rur i powierzchnię jaką na ściankach zajmują tworzące biofilm  bakterie.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Biofilm

Są one w tej organizacji oporne na środki dezynfekcyjne. Ich obecność sprawia, że w wodzie pojawiają się wytworzone przez nie metabolity i toksyny (przecież sobie żyją). To one właśnie, pomnożone przez ciągłość dostarczania do organizmu z posiłkami są w stanie sprowokować pojawienie się groźnych chorób. Ze względu na powszechność tego typu sposobu zaopatrywania w wodę, ten rodzaj intoksykacji możemy uznać za kolejne  źródło chorób cywilizacyjnych.

Rozwiązaniem problemu toksyn i groźnych bakterii w wodzie może być zaawansowany technologicznie (czyli po prostu działający) filtr do wody pitnej. Wyboru większego tu nie będzie. Musi posiadać blok z węgla prasowanego (a nie drobinki zawieszone w wymienniku jonowym) gdyż tylko taki wyłapie toksyny i lampę UV na światło której raczej nie pojawią się oporne drobnoustroje.

Ten wpis został opublikowany w kategorii zdrowie i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s