Sygnatury w pojmowaniu formy ciała

Metoda analityczna badania świata ożywionego, polegająca na wyodrębnianiu poszczególnych składników ma swoje słabe punkty. Tracimy obraz całości. Jest to tak jak kiedyś dla uwydatnienia pułapki jak daje ten punkt widzenia przedstawiłem kilkanaście lat temu w historyjce:

Dwóch kolegów postanowiło zorganizować męskie spotkanie, z alkoholem i hazardową grą w karty. Zaprosili na imprezę kolejnych dwóch graczy. Koledzy długo nie przychodzili. Mocno się niecierpliwili, bo w gardle zaschło. Nagle z hukiem otworzyły się drzwi i wszedł jeden z zaproszonych ciągnąc na lince przyczepionej do nogi sporego świniaka. Widząc zdziwienie przyjaciół wyjaśnił,

-Marian nie mógł przyjść, dlatego przyprowadziłem Malusię  -tu pogłaskał wieprzka po ryju. Widząc zdumione spojrzenia kolegów dodał -to przecież nie robi różnicy,  jego skład chemiczny jest taki sam jak Mariana.

Skład chemiczny tkanek niesie ze sobą wiele informacji, lecz ograniczanie się tylko do tego  powoduje, że tracimy obraz całości. To, że roślina  ma taki czy inny skład chemiczny i co za tym idzie wygląd zależy od tego jakie procesy metaboliczne w niej dominują.

Generalnie procesy te możemy podzielić na dwa przeciwstawne nurty (co ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia). Łatwo zauważymy jak wpływają na formę rośliny. Są to proces wapnia i proces krzemu. W skrócie, proces wapnia kształtuje formę od środka na zewnątrz. Niejako rozpycha nasze ciało od środka. Natomiast proces krzemu kształtuje, „uciska” je od zewnątrz. Myślenie w kategorii dynamicznych procesów jest bliższe pojmowaniu procesów życiowych.  Najprościej zobaczyć to na poniższym rysunku. Wychodząc z tego punktu widzenia, możemy dojść do ciekawych wniosków, planując dla siebie dietę w zależności od tego który proces chcemy wzmocnić.  Wkrótce o sygnaturach w świecie roślin.

Ten wpis został opublikowany w kategorii zdrowie i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s