1. Tajniki rośnięcia. Temperament a wzrost.

Nic chyba tak przewlekle nie frustruje, jak nieadekwatny do oczekiwań wzrost. Obecnie, u osób za niskich, czyli w tej skrajnej sytuacji, sięga się po hormon wzrostu. Przyczyny nierośnięcia lub nadmiernego wzrostu wydają się nam zagadkowe. Przyczyną tego jest kilka czynników które w niniejszym artykule chciałbym omówić.

Wpływ temperamentu ma charakter ogólnoludzki i w zasadzie powszechnie obowiązujący.  Wpływa w sposób kluczowy nie tylko na przejawianie się naszej osobowości, ale też konstytucję ciała i wzrost. Mając świadomość, jak działa temperament, można pokusić się o pobudzenie wzrostu lub jego zahamowanie jeśli zaistnieje taka potrzeba.  Największą wysokość ciała osiągają melancholicy. Łatwo ich rozpoznać, wysocy, chudzi, pochyleni i stale wpatrzeni w ziemię, jakby czegoś tam szukali. Ich reakcje emocjonalne są niezbyt szybkie, ale głębokie. Muszą wszystko czterdzieści razy przemyśleć i nie są do końca pewni, czy dokonali właściwego wyboru. Mroczność i powolność reakcji spowodowana jest głęboką analizą przyczyn zdarzeń. Sprzyja rośnięciu, jako dominująca cecha w tym typie temperamentu.To tak jak z rośliną rosnącą w cieniu – wydłuża się ona ponad miarę dążąc do światła.

Najmniej rosną cholerycy. Choleryk jest dynamiczny, zadaniowy i szybko działający. Błyskawiczne podejmują decyzję i raczej jej nie zmieniają. Ich temperament dosłownie ich spala. Przypominają roślinę rosnącą na ziemi spalonej słońcem. Silna, z ostro zakończonymi liśćmi i niska.

Cholerycy by rosnąć, muszą się przeciwstawić pewnym cechom swojego temperamentu.

Dieta choleryka: wprowadzamy potrawy bogate w potas, generalnie warzywa, sok pomidorowy. Z mięs najlepiej ryby. Potas, zarówno u roślin jak i człowieka sprzyja rośnięciu, i hamuje nadmierną, „spalającą” aktywność emocjonalno intelektualną. Korzystnie działają goryczki, np. napar z podróżnika, piołunu, rdestu ptasiego.

Pomaga w rośnięciu wydłużenie snu, jako funkcji odbudowującej.

Kąpiele: do wanny wlewamy napar ogórecznika, żyworódki a także suszonej, zielonej słomie owsianej.

Jak odpowiednio wcześnie rozpoznać temperament dziecka? Mamy wówczas największe możliwości zadziałania na rośnięcie. Metoda jest prosta i pewna. Gdy dziecko ma 2-4 lata unosimy je do góry. Jeżeli jesteśmy zdziwieni, dlaczego jest ono takie ciężkie (choć patrząc na wygląd spodziewaliśmy się, że będzie dużo lżejsze) oznacza to, że mamy do czynienia z cholerykiem. Jeśli wręcz przeciwnie, unosimy dziecko i jesteśmy zaskoczeni, że tak mało waży,  to mały melancholik. Sangwinik i flegmatyk nie daje takiego poczucia. Generalnie u każdego dziecka prawdziwy temperament jest maskowany przez cechy sangwiniczne. Dopiero po 9 roku życia zaczyna przejawiać się właściwy temperament.

Ten wpis został opublikowany w kategorii dieta, zdrowie i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „1. Tajniki rośnięcia. Temperament a wzrost.

  1. Grzesiek .K pisze:

    Witam spotkałem się z takim pytaniem CECHY OSOBOWOŚĆI TO: 1) WZROST 2)CHARAKTER 3)TEMPERAMENT z tego co wyczytałem to wszystkie 3 odpowiedzi są dobre co wy na to powiecie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s