3.Tajniki rośnięcia. Najważniejszy jest styl życia.

Prowadząc właściwy styl życia jesteśmy w stanie wywrzeć najbardziej doniosły wpływ na nasz organizm. Nie jest to łatwe, gdyż nie ma przepisu uniwersalnego. Nawet sposób myślenia zmusza nas do zmiany stylu życia i sposobu odżywiania. Tu też należy szukać najlepszych możliwości wpływania na rośnięcie poprzez stymulację lub hamowanie wydzielania hormonu wzrostu.

Cechą charakterystyczna jest to, że hormon wzrostu wydziela się gdy nasz organizm jest w fazie anabolizmu. Generalnie faza anabolizmu trwa od 16 do 6 rano. Hormon wzrostu wydziela się podczas głębokiego snu. Najlepiej gdy spokojnie śpimy już od 22-giej. Muszę jednak przyznać, że przesunięcie pory  budzenia o godzinę później także może dać niezwykłe rezultaty.

Najsilniejszym bodźcem wydzielania hormonu wzrostu jest niski poziom glukozy we krwi. Im niższy, tym bardziej stymulowane jest jego wydzielanie. Sugeruje to następującą zmianę w odżywianiu – w fazie anabolicznej, czyli po 16-tej, poziom glukozy wypływającej z wątroby do krwi jest niższy, niż wpływającej. Wątroba wychwytuje glukozę i zamienia ja w glikogen. Poziom cukru we krwi powinien sukcesywnie spadać. Im żywsze reakcje anabolizmu, tym większe wydzielanie hormonu wzrostu, im silniejsze działanie stymulujące rozwój mięśni, tkanki łącznej i pobudzenie wzrostu kości. Poprawia się ogólna sprawność fizyczna-to lubią sportowcy. Gdy procesy te są ułomne, nasz anabolizm kuleje, możemy po 16-tej zrezygnować z przyjmowania posiłków węglowodanowych, tj. zawierających skrobię oraz owoców. Pożądane są potrawy bogate w białko i tłuszcz, mięso i ryby. Takie postępowanie powinno wymusić wydzielanie hormonu wzrostu.

Kolejnym czynnikiem wyzwalającym wydzielanie hormonu wzrostu są posiłki bogate w białko. By było to skuteczne białko musi być bogate w rzadkie aminokwasy, szczególnie te które są niezbędne w syntezie tkanki łącznej, np. arginina, lizyna, prolina. Tu możemy wspomóc się suplementacją białka. W moim przekonaniu najodpowiedniejszy tu będzie robiący furorę na świecie (największy wskaźniki sprzedaży w tej grupie produktów) proszek białkowy Nutrilite, bogaty w rzadkie aminokwasy, i co ważne otrzymany wyłącznie z roślin. Nie niesie więc w sobie zagrożenia chorobami prionowymi i reakcji alergicznych.

Zanim sięgniemy po hormon wzrostu musimy wiedzieć, że istnieją jeszcze liczne i bezpieczne leki stymulujące rośnięcie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii dieta, zdrowie i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s