O pielęgnacji układu żylnego za pomocą kąpieli.

Gdy spojrzymy na fizjologię męską i kobiecą,  to bardzo istotną różnicę zauważymy w obrębie układu żylnego i limfatycznego. Otóż u kobiety dominuje krążenie żylne. Proporcje go do tętniczego u kobiety to 5:1   a u mężczyzn 4:1.  Krążenie żylne ma charakter bardziej odżywczy a tętnicze obronny. W krążeniu skórnym ta różnica jest jeszcze większa i dochodzi do 7:1.  Dlatego też panie maja  zdecydowanie większe skłonności do gromadzenia zapasów tłuszczu w tkance podskórnej.

Chcę tu omówić dwa zioła o silnym działaniu na układ żylny (i limfatyczny). Użycie ich do kąpieli może dać nieosiągalny innymi metodami efekt pielęgnujący na te dwa układy.  W zależności od potrzeb i oczekiwań, można wybrać jedną lub druga wersję zabiegu.  Co ważniejsze i jedna i druga roślina jest z kategorii określanych jako rośliny krzemowe. Oznacza to, że będą miały silne i korzystne działanie na tkankę łączną.

Arnika (Arnica montana). Do kąpieli używamy dostępnej w handlu nalewki z arniki. Buteleczka 50 ml. wystarcza na kąpiel w zwykłej wannie. Jeśli wanna jest większa używamy dwóch buteleczek. Kąpiel daje niezwykłe wrażenia.  Zaraz po zanurzeniu w wodzie zaczynamy odczuwać wszelkie stany zapalne w organizmie, skutki wszelkich urazów i nadwyrężeń. Są to dolegliwości, które nie dotarły do naszej świadomości a jednak istnieją. Jest to związane z uzdrawiającym działaniem arniki na wszelkie urazy i stany zapalne. Kąpiąc się, po jakimś czasie zauważymy znaczący wzrost sprężystości skóry. Odczucie którego nie doświadczymy przy żadnej innej kąpieli. Jest to wyraz działania zioła na tkankę łączną. Generalnie, jeśli mamy jakieś urazy i stany zapalne wybieramy Arnikę. Tak się składa, że Arnika jest rośliną z rodziny złożonych (Compositeae) i jej stosowanie, podobnie jak rumianku i echinacei niesie ryzyko uczulenia. Jeśli jesteśmy uczuleni rezygnujemy z kąpieli, choć muszę przyznać, że w ciągu ostatnich 27 lat z takim uczuleniem spotkałem się najwyżej 7 razy.

Kąpiel w ziołach Borago officinalis czyli ogórecznika. Kąpiemy się w naparze z ziół, tzn. zalewamy zioła w dzbanku (lub termosie) wrzątkiem i parzymy przez 20 minut, po czym cedzimy przez gęste sitko.  Kąpiel jest miła w odczuciach, szczególnie dla kobiet. Mimo tego ma silne działanie na układ żylni i limfatyczny. Oprócz łagodzenia stanów zapalnych ma działanie silnie przeciwobrzękowe gdyż mobilizuje zastoje żylne i limfatyczne. Panie czasem mogą być zdumione gdy dzień dwa po kąpieli stwierdzą, że bardzo wyszczuplały im nogi. Czas kąpieli 60-90 minut.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized, zdrowie i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „O pielęgnacji układu żylnego za pomocą kąpieli.

  1. pacjentka pisze:

    Mąż po upadku z rowera miał potłuczoną i opuchniętą rękę- w przegubie.Ponieważ była niedziela nigdzie u lekarzy nie znalazł pomocy. Zaparzyłam zioła arniki, zrobiłam okłady, i kłopot ustąpił.A synowi, kiedy został skopany w głowę w jednym z białostockich klubów podałam natychmiast arnikę w granulkach. Ból minął, badanie nie wykazało krwiaków. Polecam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s