Zdolności da się przewidzieć

Oglądając dziecko jesteśmy w stanie z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć jego przyszłe uzdolnienia. Wynika to z budowy anatomicznej ciała. Szczególnie da się to zauważyć oceniając głowę.

Cześć dzieci charakteryzuje się dużą głową, z którą kontrastuje dość cienka szyja. Jest to grupa dzieci permanentnie podejrzewana o krzywice i „ratowana” dużymi dawkami witaminy D. Między innymi, dlatego, że zdecydowanie później zarastają im ciemiączka. Gdy tym dzieciom przyjrzymy się dokładniej, zauważymy kilka cech dla nich charakterystycznych. Gdy płaczą, twarz ich mieni się różnymi kolorami, na dodatek często zanoszą się i mają chwilę bezdechu. Najłatwiej zauważyć to podczas wykonywania iniekcji. Mamy zazwyczaj o tym wiedzą, panicznie obawiając się takich napadów bezdechu. U tych dzieci jesteśmy zmuszeni do wolnego tempa rozszerzania diety, gdyż zazwyczaj trawią ułomnie z powodu mniejszej dojrzałości przewodu pokarmowego. Rozwój tych dzieci poprawia uwzględnienie obecności soli w diecie. Zazwyczaj mówią później niż tego oczekujemy, natomiast język, którego używają, jest barwny i bogaty w słownictwo. Często posiadają zdolności plastyczne i odznaczają się niepospolitą wyobraźnią. Jeśli przejawiają uzdolnienia w kierunku nauk ścisłych, ma to mimo wszystko charakter artyzmu i sztuki. Wydaje się, że podstawową ich ułomnością jest brak poczucia czasu. Gubią wątek tonąc w myślach.

Dzieci z małą głową, mają budowę małego atlety, szybko uczą się chodzić, mówić. Język którym się posługują jest bardzo konkretny i rzeczowy. Przejawiają zdolności matematyczne i w kierunku innych nauk ścisłych, są dobrymi organizatorami trzeźwo oceniającymi rzeczywistość. Często stają się naturalnymi liderami w środowisku,  gdyż szybko ustawiają sobie cele do osiągnięcia. Niestety ich słabością może być ustalanie za małych celów. Poezja może wydawać się im fanaberią nie służącą niczemu. Zdarzają się dzieci, które już w wieku niemowlęcym nie pogardzą schabowym, gdyż trawienie jest ich silną stroną.

Te różnice w budowie anatomicznej mają swoja przyczyny w ustaleniu proporcji dystrybucji krwi pomiędzy głową a resztą ciała. Gdy dominuje strumień płynący w kierunku głowy, mamy dziecko z dużą głową. Z kolei dominacji strumienia krwi idąca w kierunku reszty ciała owocuje typem budowy z małą głową.

Możemy wzmacniać lub osłabiać kształtowanie się tych cech poprzez dietę lub pielęgnację. I tak dzieciom z małą głową służą potrawy słodkie i  wieczorne ciepłe kąpiele.

Dzieciom z dużą głową sól w diecie ułatwia uzyskanie równowagi rozwojowej. Podobne działanie maja też poranne, chłodzące kąpiele w letniej wodzie. Muszą być krótkie, nie prowadzące do przechłodzenia. Uruchamiają na zasadzie odruchu strumień krwi do ciała (w następstwie takiej kąpieli ciało robi się ciepłe) odciążając w ten sposób głowę.

Ten wpis został opublikowany w kategorii zdrowie i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Zdolności da się przewidzieć

  1. Ania pisze:

    Bardzo ciekawe spostrzeżenia, na pewno przydadzą się w przyszłości 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s