Nadchodzi nowa epoka dla zdrowia

Całymi laty, a nawet przez stulecia mamy do czynienia z wzajemnymi zmaganiami koncepcji medycznych. Jedni zarzucają drugim to, że stosowane sposoby leczenia są nieskuteczne niewiarygodne itp. Cały czas jesteśmy świadkami takich zmagań. Mimo hałasu jaki się czyni wokół rozmaitych koncepcji leczenia, podkreślając wagę właściwego wyboru terapii, to nie do medycyny należy ostatnie słowo.

Okazuje się, że człowiek żyje dłużej niż przed laty i niekoniecznie zawdzięcza to medycynie. Człowiek żyje dłużej przede wszystkim dzięki zmianie warunków egzystencji czyli stylowi życia. Wynik badań mówią, że od stylu życia zależy co najmniej 51% naszego zdrowia, Od tego co mamy wrodzone, czyli genów ok 18%. Środowisko fizyczne i społeczne 21%. Medycynie zawdzięczamy tylko 10%. Tak więc predyspozycje genetyczne są blisko dwa razy ważniejsze niż cała kosztowna i naukowo zaawansowana medycyna.

Jeśli sięgniemy do wiedzy o naszych genach, będziemy w stanie z niespotykaną dotychczas skutecznością wesprzeć własne zdrowie. Nurt wiedzy o którym piszę, nie mieści się w zakresie zainteresowania medycyny. Mimo, ze dotyczy zdrowia jest pozamedyczny. Medycyna skoncentrowana jest na chorych, a nam chodzi o to, by właśnie uniknąć konieczności interwencji medycznych. Aktualny rozwój wiedzy dotyczący genomu człowieka sprawia, że wprowadzając ją w życie jesteśmy w stanie osiągnąć efekty korzystne dla zdrowia, w zakresie nieosiągalnym nigdy wcześniej. Pewne cechy uzależnione od genów są dla nas jasne. Np. jeśli tą cechą jest jasna karnacja skóry, to udając się w tropiki musimy używać kremów z filtrem i odpowiedniego ubrania by uniknąć uszczerbku na zdrowiu. Te zabiegi nie wchodzą w zakres działań leczniczych choć niewątpliwie decydują o stanie zdrowia. Podobnie osoba o ciemnym zabarwieniu skóry, zmieniając miejsce zamieszkania na kraje północne, nie dość, że nie musi używać kremów z filtrem, to na dodatek musi przyjmować witaminę D by nie cierpieć z powodu jej niedoborów (ilość promieni UV przenikających przez skórę jest za mała po powstała w organizmie odpowiednia ilość witaminy D. Osoby w powyższym przykładzie podjęły działania będąc całkowicie zdrowymi (po to by nie stać się potencjalnym pacjentem). Więc nadal nie jest to leczenie. To wszystko jest łatwe i zrozumiałe, gdy cechy są tak jawne jak kolor skóry. Lecz by to zrobić w odniesieniu do mniej jawnych procesów metabolicznych, musimy użyć klucza jakim są testy genetyczne.

Wyobraźmy sobie, że znamy nasze predyspozycje genetyczne związane z przyswajaniem pokarmów. Nagle okazuje się, że setki cudownych diet prozdrowotnych i odchudzających traci racje bytu. Wiemy jakie cechy musi spełniać nasza dieta by osiągnąć najlepsze dla nas rezultaty. Jest to rewolucja w podejściu do zdrowia. Jeszcze w tym roku w Europie i w Polsce pojawi się możliwość zbadanie indywidualnych, genetycznych cech przyswajania pożywienia. Tak by można na tej bazie planować indywidualny sposób odżywiania. Będzie to miało kluczowe znaczenie dla diet odchudzających o niespotykanej dotychczas skuteczności.

Obecna medycyna wprowadza unifikację i przez to, tak naprawdę odindywidualizuje człowieka. Tworząc standardy leczenia i wymuszając na lekarzach postępowanie lecznicze standardowe, możemy się poczuć jak szara masa. Takie działania budzą bunt wśród ludzi oczekujących podejścia osobistego, rodząc potrzebę poszukiwania innych rozwiązań prozdrowotnych i leczniczych. Wprowadzając w życie możliwości związane z genetyką unikamy wielu konieczności leczenia się. Rozumnie wspierając własne zdrowie mamy szanse na długowieczność, jak nigdy dotąd realną.

Ten wpis został opublikowany w kategorii dieta, wellness, zdrowie i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s