Dlaczego tak bardzo warto znać swoje geny?

   Krok za krokiem wchodzimy w nowa epokę świadomości zdrowotnej. Dzieje się to za sprawą niezwykle szybkiego postępu technicznego z zakresie wykonywania badań genetycznych. Badania zaczynają być coraz tańsze, a za kilka lat cena badania genetycznego nie będzie wyższa od podstawowego badania laboratoryjnego krwi jakim jest morfologia. Minęło już około siedmiu lat, podczas których zdobywaliśmy własne doświadczenie praktyczne w zakresie ekspresji istotnych dla naszego zdrowia i życia genów. Chodzi o badania nie tyle w celu wykrycia choroby, co indywidualnych cech naszego zdrowego jeszcze organizmu po to, by go wzmocnić i uniknąć przykrych zdarzeń w przyszłości. Poniżej podam dwa przykłady tego, jak znacząco znajomość naszych własnych genów może pozytywnie wpłynąć na nasze życie.

 

   Chcę tu podzielić się swoimi zupełnie osobistymi refleksjami na temat braku ekspresji genu, który przynosi znaczące skutki zarówno ze strony lekarza jak i pacjenta. W interesie obu stron jest wiedzieć, czy mamy ten problem czy go nie mamy. GSTM 1 jest genem bardzo istotnym dla procesów detoksykacji naszego organizmu. Jest jednym z ważniejszych. Co przykre, możemy go posiadać (jak większość ludzi) lub nie posiadać go w ogóle. To taka luka w genomie. Osoby nieposiadające tego genu mają “pod górkę” nie tylko z tego powodu, że mają utrudnione procesy detoksykacje i łatwiej ulegają przytruciu, lecz także dlatego, że reakcje ich organizmu są zdecydowanie odmienne. Ta odmienność jest tak znacząca, że gdy poważnie zachorują, istnieje duże ryzyko, że lekarz który zajmuje się leczeniem tych osób może popełnić błąd. Doświadczenie lekarza decyduje o skuteczności terapii. Oczywiście istnieją tysiące możliwości wykonania badań dodatkowych by czegoś nie przeoczyć, ale wykonuje się tylko te, które wydają się być właściwe. Podam przykład w którym rozpoznanie powinno być dziecinnie proste, a jednak nie było. Obserwowałem sytuację, gdy cały szereg bardzo dobrych lekarzy z dużą praktyką badał pacjentkę z urazem kończyny. Każdy z nich wykluczył istnienie złamania. Po jakimś czasie pacjentka, sama będąca lekarzem, bardzo zaniepokoiła się przedłużającymi się dolegliwościami. Zleciła sobie zdjęcie RTG, na którym uwidoczniło się ewidentne złamanie. Na nic zdało się doświadczenie specjalistów. Może być tak, że leczymy się z opornej depresji, nie idących na żadne leczenie na leczenie problemów stawowych, dziwnego przebiegu infekcji, a przyczyną tego stanu jest ów gen, a w zasadzie jego brak. Człowiek nie posiadający genu GSTM1, powinien  być tego świadomy i uprzedzać przy każdym badaniu lekarskim, że z nim trudna sprawa. Wówczas ma dużo większą szansę na unikniecie przykrej dla siebie sytuacji związanej z błędnym rozpoznaniem.

Odchudzanie bez rozterek

Polska jest trzecim krajem europejskim, w którym już w marcu będzie wprowadzony program kontroli masy ciała (odchudzania) w oparciu o geny. Nie chodzi tu o posiadanie genu patologicznej otyłości, bo bez badania możemy to stwierdzić, ale o badanie wykazujące osobiste cechy związane z przyswajaniem i magazynowaniem wszelkich dóbr w tkance tłuszczowej. Dopiero takie badanie może być podstawą modyfikowania diety w sposób w pełni indywidualny. Jest ono poszerzone o genetyczną ocenę tego, jaki typ wysiłku fizycznego jest nam potrzebny jako uzupełnienie naszych dążeń do uzyskania pięknej figury. Poprzez powiązanie cech genetycznych z dostępem do produktów spożywczych o składzie dostosowanym do naszego typu genetycznego osiągamy spektakularne efekty. Osoby, które przeszły cykl odchudzania w oparciu o tę metodę podkreślają, że chudnie się szybko i bez głodu (jak sam zaobserwowałem, czasami jedzą więcej niż dotychczas). Natomiast moja osobista opinia jest taka, że od postępów w odchudzaniu ważniejsza jest radykalna poprawa stanu zdrowia osób, które wchodzą na ten program. Znane modne kuracje odchudzające były czasem dla mnie przerażające. Np. byłem przekonany, że młoda dziewczyna, którą zobaczyłem na przyjęciu cierpi na białaczkę. Szybko wyprowadzono mnie z błędu tłumacząc, że jest w trakcie stosowania modnej obecnie kuracji odchudzającej. Jaka to musi być potrzeba bycia szczupłym, że jesteśmy gotowi tak nadszarpnąć sobie zdrowie. W czasie stosowania programu odchudzania w oparciu o geny do takiej sytuacji nie dojdzie, gdyż jest on zdecydowanie bezpieczny. Możemy być spokojni, że nie zrobimy sobie krzywdy nawet podczas wieloletniego bycia na programie.

 

Będą nas straszyć, że znajomość własnych genów nie jest dla nas dobra. Jednakże jeśli wiesz więcej o sobie, możesz więcej dla siebie zrobić. Szczególnie w tak cennej dziedzinie jak własne zdrowie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii dieta, wellness, zdrowie i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s