Geny i przyszły atak niewiedzy.

Efekty dostosowania sposobu odżywiania i ilości spożywanych pokarmów do preferencji związanych z własnymi genami przerosły wszelkie moje oczekiwania, jak i większości osób biorących udział programie kontroli masy ciała opartym o analizę genów. Zainspirowany tym założyłem Księgę Sukcesów, w której uczestnicy programu wpisują swoje osiągnięcia. Nawet ci, którzy robią niewiele przyznają, że znajomość własnych genów nieuchronnie modyfikuje styl życia.

Jak wygląda sytuacja kontroli wagi bez uwzględniania własnych cech genetycznych? Każdy kto się odchudza zjada albo za mało albo za dużo, ponieważ nie jesteśmy w stanie zachować umiaru bez kontroli zewnętrznej. Nie zdołamy również kontrolować pojawiających się niedoborów pokarmowych, nieuchronnych przy każdych ograniczeniach w diecie. Poza tym większość osób na diecie cierpi z powodu napadów kąsającego głodu. Jest to przykre zderzenie naszych przekonań z rzeczywistością.

Rzeczą, która mnie najbardziej zachwyca jest to, że oparcie się na wiedzy o własnych genach daje poprawę i umocnienie zdrowia, i to w nieosiągalnym innymi metodami zakresie. Taka możliwość nie umknie niezauważona. Zawsze przełomowe zmiany na świecie budzą opór. Kiedy wprowadzano kolej przeciwnicy protestowali argumentując, że przy prędkości 40 km na godzinę nie da się przeżyć przy zdrowych zmysłach, a krowy pasące się w pobliżu torów przestaną dawać mleko. Spowodowało to wiele niepotrzebnych i kosztownych działań np. ogradzanie parkanami torów kolejowych po to, by krowy nie zauważyły czegoś tak szkodliwego dla ich głębi umysłu jak kolej. Mimo narastających kosztów i uchwał polityków kolej stała się nieodłącznym elementem życia naszej społeczności. Stało się tak pomimo agresywnych działań lobby producentów dorożek, którym z koleją nie było po drodze. Gdyby wynalazek kolei był bezwartościowy to zarówno krowy jak i lobbyści nie przywiązywaliby do niego żadnej uwagi.

Podobnie możemy się spodziewać oporu tych, którzy nie widzą korzyści z poprawy stanu zdrowia innych ludzi, poprawy nieuchronnej, gdyż opieramy się na wiedzy o własnej ukrytej w genach indywidualności . Sprawdzony sposób na opóźnienie przyjścia nowego, to zorganizowanie ataku niewiedzy. Sposób jest prosty – jeśli komuś przedstawimy zagadnienie w fałszywy sposób jako nieetyczne, nieskuteczne, szkodliwe itp. to w naturze ludzkiej ten pogląd zagnieżdża się wysoko trwale. Często jest niemożliwy do usunięcia, ponieważ uważany jest za własny, choć takim nie jest. Bardzo częstym zjawiskiem jest to, że niektórym ludziom łatwiej jest umrzeć, niż odstąpić od takich nabytych poglądów. Trudną rzeczą jest oddzielenie opinii (subiektywność podatna na przeinaczenia) od faktów (opornych na przeinaczenia). Jednak to rozróżnienie jest najlepszym naszym przewodnikiem we współczesnym świecie. Następnym krokiem jest oszołomizm – skuteczny sposób gmatwania poglądów, często stosowany wśród elit politycznych.  Z lubością prezentuje się w telewizji wypowiedzi polityka z opozycji, co do którego są wątpliwości, czy jest zdrowy na umyśle. Takie skrajne chore opinie są odrzucane nie tyle z powodu braku ich wartości, co z połączenia ich z osobą skrajnego, niestabilnego emocjonalnie polityka. Innym sposobem jest mieszanie prawdy z jawną nieprawdą. Powoduje to rezerwę i dystansowanie się do docierających treści. W ślad za tym zawsze pojawią się ustawy blokujące – to też sprawdzony model umieszczania nowości poza prawem. Kością w gardle przeciwników niestety jest to, że nie mogą swobodnie użyć argumentu nienaukowości programów genetycznych. Mimo spodziewanych trudności, dzięki gigantycznym możliwościom komunikacji jakie daje internet i telefonia dojdzie do rewolucyjnych zmian.  Za 10 lat osoby odrzucające możliwości poprawy zdrowia jakie daje wiedza o własnych genach będą równie rzadkie jak te, które obecnie odrzucają korzystanie z telefonów komórkowych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s