O relacjach taty z dziećmi

Człowiek szczęśliwy to ten, który ma głębokie relacje z innymi. Bólu samotności nie uleczą pieniądze, sława, status społeczny. Dlatego też osoby samotne mogą z rozpaczy sięgać po alkohol, narkotyki, a nawet targnąć się na swoje życie. Tak więc relacje z innymi należą do najważniejszych rzeczy w życiu i tragiczne jest, że nie uczy się nas tego od zarania życia. Będąc nienauczonym nawiązywania nowych głębokich relacji z innymi stajemy się samotni. Zauważa się to szczególnie w drugiej połowie życia, gdzie nagle może się okazać, że mamy w miarę bliskie relacje z dwoma, trzema osobami, lub nie mamy ich wcale.

Tak naprawdę rodzina powinna być miejscem, gdzie kształcimy w sobie zdolność nawiązywania głębokich relacji. Jeśli tego nie cenimy i nie kultywujemy rodzina się rozpada. Fizycznie przez rozwód lub mentalnie przez chłód emocjonalny. Właśnie brak ciepłych głębokich relacji wewnątrz rodziny jest najbardziej destrukcyjny, dlatego też chcę do tego nawiązać.

O ile relacje między matką a dzieckiem są ze swej natury głębokie i wiele trzeba by uczynić złego by je zerwać, o tyle relacje dziecka z tatą nie są tak jednoznaczne. Wychodzę z założenia, że w życiu człowieka są decydujące momenty, w których wykształcamy pewne zdolności w sposób naturalny. Gdy ten czas minie będą one kulawe. Jest czas na nauczenie się kontrolowania potrzeb fizjologicznych, naukę mówienia, umiejętności korzystania ze sztućców, zawiązywania sznurówek, czy też nauki języka obcego. Tak np. jeśli nie zdobędziemy podstaw języka obcego przed okresem dojrzewania, nigdy nie będzie to dla nas język naturalny.

Tak samo relacje z tatą. Po urodzeniu dziecka przez pierwsze trzy miesiące bezwzględnie najważniejsza jest relacja z mamą. Mama w zasadzie nie powinna odstępować swego dziecka na krok gdyż jest to moment, który buduje w dziecku głębokie poczucie bezpieczeństwa i decyduje o odważnym wkroczeniu w życie w wieku dojrzałym. Tata powinien wkroczyć jasno w ten układ gdy dziecko ma trzy miesiące. Jest to najlepszy moment by wprowadzić u dziecka właściwy rytm snu i czuwania, a przede wszystkim nauczyć głębokiego snu. Jeśli nie zrobimy tego w tym momencie, nasze dziecko, także później jako dorosły, może mieć problemy ze spokojnym, głębokim i regenerującym snem. Tak więc, gdy dziecko ma 3 miesiące na scenę wkracza tata i przejmuje w pełni opiekę nad dzieckiem w nocy, zapewniając już wyczerpanej karmieniem i opieką mamie czas na regenerację. Z jednej strony spowoduje to pojawienie się głębokiego związku taty z dzieckiem, opornej na upływ czasu, zadziwiającej przyjaźni. Z drugiej zaś strony w sposób nie do przecenienia pogłębi relacje małżeńskie, będąc wyrazem miłości ze strony męża.  Jest to ważne szczególnie przez pierwsze 3 lata. Zasięgałem opinii mam, które mają pod swoją opieką niemowlęta i wszystkie potwierdzały, że ma lub miałoby to dla nich ogromne znaczenie.

Najcenniejsze w życiu rzeczy dostajemy za darmo – miłości, przyjaźni i autentycznego poczucia własnej wartości nie kupimy za żadne pieniądze. Prawdziwe związki nie gasną, przetrwają każdą próbę czasu. Sprawią, że do ostatnich chwil życia nie doświadczymy samotności. Na przeszkodzie jednak stoi straszliwie podstępny wróg. To wróg, z którym musimy zmagać się nieustannie – wygoda i lenistwo.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „O relacjach taty z dziećmi

  1. dm pisze:

    Tak, miałoby to dla mnie ogromne znaczenie.

  2. Zntm pisze:

    Każdy ojciec powinien od narodzin czynnie brać udział w życiu swojego potomka. Być nie tylko ojcem lecz także najlepszym przyjacielem. Pozdrawiam

  3. Małgosia pisze:

    Blog czyta się z przyjemnością!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s