Zumba, medytacje nad skręconą nogą w kostce.

Czasy nastały nieszczególne. Nieszczególne dla mężczyzn. Albowiem biologicznie mężczyzna jest stworzony do walki, czasami do skrajnego wysiłku fizycznego, wytrwałości i koncentracji w dążeniu do wybranego celu. Paradoksalnie, rezultatem takiej jego aktywności, świat w którym żyjemy zmienił się na nieszczególny.

Jak do tego doszło?  Najpierw włożono ogromny wysiłek w to, by wymyślić najbardziej nowatorskie metody przenoszenia przeciwników wbrew ich woli do lepszego (duchowego) świata (kobiety nie wydawały się zbyt zainteresowane rozwijaniem tych technik). Tak więc mężczyźni wynaleźli proce, karabiny maszynowe, bombowce, rakiety balistyczne z głowicami atomowymi, lasery, inteligentne mordercze roboty wielkości trzmiela itp itd. Odpryski tych technologii zastosowane we współczesnym, pozamilitarnym świecie odmieniły życie mężczyzn z ekscytującego na dość beznadziejne. Beznadzieja zaczyna się już w pierwszych latach życia. Otóż, edukacja nie odbywa się jak dawniej w terenie, podczas polowań lub starć z innymi plemionami. Obecnie, by mężczyznę edukować, fiksuje się go (wprasowuje) w ławkę szkolną i tak trzyma do pełnoletności a nawet dłużej. By od tego wszystkiego nie sfiksować, toczą oni zwycięskie, krwawe walki w świecie wirtualnym. Przywiązanie do komputera lub konsoli do gier to taki wentyl bezpieczeństwa. Niestety okazuje się, że te urządzenia mają pewną trudną do usunięcia wadę. Wadę fizyczną. Albowiem ćwiczenie kciuka na konsoli nie zapewnia wystarczającej ilości ruchu zbolałemu męskiemu sercu.  Na domiar złego on musi uczyć się nawiązywania bliskich relacji z innymi. W czasach antycznych by temu sprostać wymyślono bachanalia. Podczas tych misteriów, przebiegających z użyciem niebotycznych ilości trunków, panowie upajali się poczuciem bliskiego kontaktu i tolerancji wobec bliźniego (obecnie te techniki zostały uznane za wstydliwe i odbywają się za zamkniętymi drzwiami w nielicznym towarzystwie). Należy zrozumieć tę trudną sytuację. Nasi przodkowie, starając się dojść do wspólnego poglądu bez pomocy bachanaliów, łomotali się maczugami lub, z braku takowych, pięściami. Właśnie do takiej argumentacji potrzebne były malowniczo rozbudowane mięśnie. A co teraz? Teraz np. muszą każdego dnia pojąć, czego oczekuje od nich istota z innego wymiaru, istota płci żeńskiej np. żona. Dzięki Bogu, kobiety są obecnie ambitne i pracujące. Nie mają zbyt wiele czasu na trudną wymianę informacji. Ale co zrobić gdy osoba płci żeńskiej jest zwierzchnikiem w pracy, współudziałowcem w biznesie czy komendantem w policji? Nie da się jak dawniej zastygnąć bez ruchu, odcinając od siebie wszelkie sygnały ze świata z wyjątkiem tych budzących wewnętrzne poczucie misji, sygnałów erotycznych i dietetycznych, po czym, po wypełnieniu tych istotnych zadań, ponownie ruszać na polowanie. Teraz rozumiemy dlaczego obecne czasy stały się kwintesencją nieszczególności.

Jak temu zaradzić? Otóż można tego dokonać zwiększając znacznie wysiłek fizyczny i rozwijać przy tym umiejętności komunikacji z istotami z innego wymiaru, a także poprzez rozwijanie mniej maczugozależnych umiejętności komunikacji z innymi mężczyznami.

Odnośnie wysiłku fizycznego – jest wskazany każdy jego rodzaj, o ile nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia.

Jednakże jeśli udało się nam, mężczyznom,  przetrwać bez większych szkód 30-40 lat życia, a mamy zamiar nadal egzystować w tym świecie, winniśmy udawać się na ćwiczenia z pulsometrem.  Musimy zdać sobie sprawę z tego, że największym niebezpieczeństwem dla osób w wieku średnim i wyższym jest to, że przystępując do ćwiczeń ma świadomość swoich możliwości z wieku 18-20 lat i zgodnie z tym obrazem postępuje. Grozi to poważnymi uszkodzeniami ciała. Należy stopniowo zwiększać wysiłek i poszerzać wydolność fizyczną. Jedynie pulsometr jest w stanie okiełznać naturalne, męskie zapędy związane z nieadekwatną oceną własnej kondycji.

Jest zbytnim  uproszczeniem sądzić, że ćwiczenia mają tylko odbudować mięśnie. Jest to proste u panów (bo zgodne z predyspozycjami) i dlatego nie daje tak dobrych efektów dla zdrowia jak byśmy tego oczekiwali. Przywracanie poczucia rytmu i koordynacji ruchów ma kluczowe znaczenie dla zdrowia. Gdyż właśnie to zaburzone procesy rytmiczne przyśpieszają starzenie. Jest rodzaj ćwiczeń w jakich możemy brać udział w klubach fitness. Co istotne ma on w sobie kolejne działanie bardzo istotne dla jakości życia mężczyzny – rozwija umiejętność komunikacji i nawiązywania głębokich relacji z otoczeniem. W jaki sposób? Natura stworzyła w nas tzw. neurony lustrzane. Mamy dobre porozumienie z innymi gdy odruchowo kopiujemy ich gesty. Z gestami powiązane są emocje, a z emocjami myśli i zrozumienie. Rodzaj aktywności mający w sobie wszystkie cechy wyżej opisane to Zumba. Wróćmy jeszcze raz do zagadnienia rozwijania zrozumienia i komunikacji. Przez cały czas zajęć Zumby kopiujemy ruchy osoby prowadzącej, czyli ćwiczymy neurony lustrzane. Zumba to rodzaj ruchu lubiany przez kobiety, gdyż mają one w swojej naturze poczucie rytmu, łatwo i bez dodatkowych ćwiczeń  nawiązują kontakt z otoczeniem, czyli to nic nowego dla nich. Natomiast mężczyzna musi przełamywać wszystko, co dla kobiet jest naturalne. W efekcie to nie u kobiet, ale u mężczyzn daje nadzwyczajne efekty prozdrowotne. Oferuje intensywny i rytmiczny rodzaj ruchu, który nie tylko spala tłuszcz i kształtuje mięśnie, lecz także powoduje odbudowę naczyń wieńcowych serca. Regeneruje też taki tajemniczy narząd,  jakim jest mózg.

Zumba może przywrócić sfrustrowanego mężczyznę ludzkości. Np. poprawić jego relacje z żoną, z którą uczęszcza na zajęcia.

Testując Zumbę sprawdziłem znaną prawidłowość. Kobiety z ze swej natury są bardziej elastyczne i giętkie. Z tego powodu są bardziej otwarte na nowe idee i trendy pojawiające się w świecie (stan ciała kształtuje myślenie i emocje). Dlatego na spotkaniach i wykładach tego dotyczących nowatorskich trendów jest ich średnio pięć razy więcej. Mężczyzna jest mniej elastyczny, musi się w jakiś sposób zapalić do nowej idei. Zarówno w sensie emocjonalnym jak i fizycznym. Lecz gdy się przekona, idzie do przodu niczym taran. Podczas Zumby elastyczne kobiety prawie natychmiast są w stanie wykonać wszystkie te wygibasy. Mężczyzna musi przyjść przygotowany, po dobrej rozgrzewce, inaczej może się połamać. Co zresztą sprawdziłem na sobie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii fitness, wellness i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s