Piramidy w Egipcie a problem z łosiami

Prowadząc od ponad 35 lat praktykę lekarską, mam okazję przeanalizować ewolucję przyczyn chorób i wypadków jaka dokonała się w przeciągu tego czasu. Tak się składa, że mamy takie przyśpieszenie cywilizacyjne, że w przeszłych wiekach potrzeba by było 1000 lat, by nastąpiły podobne przemiany jak obecnie w ciągu 10-20 lat.

Otóż przed 30 laty głównym powodem uszkodzenia rdzenia kręgowego i paraliżu był upadek z fury siana. Wcześniej zapewne spadnięcie z konia.

Zdarzeniem podobnej wagi, coraz częściej pozbawiającym ludzi zdrowia i życia jest kolizja samochodu z łosiem. Ja sam wielokrotnie gwałtownie hamowałem przed tymi zwierzętami, a moja żona takąż kolizję szczęśliwie przeżyła (miało to miejsce w lipcu tego roku). Jadąc samochodem, jak nigdy wcześniej, bacznie lustruję pobocza.

Obecnie łoś nie ma żadnych naturalnych wrogów. Po wprowadzeniu pełnej ochrony gatunkowej, także człowiek przestał stanowić dla niego zagrożenie. Zaczyna przebywać w pobliżu miejsc zaludnionych, a nawet robi wypady na teren wielkomiejski (w Białymstoku łoś ostatnio zwiedzał osiedle Starosielce).

Zjawisko zmiany zachowań gatunków dziko żyjących przybiera coraz bardziej na sile. Już nie tylko szczur wiernie towarzyszy człowiekowi. W miastach wszędzie spotykamy gołębie, kawki i gawrony, kaczki krzyżówki, a ostatnio miasta zaczynają być ulubionym miejscem życia sokołów wędrownych. Doceniają miejskie gołąbki, które prawie same wpadają im do gąbki.

Niestety nie sokoły tylko łosie stanowią duże zagrożenie dla człowieka. Poruszanie się z pomocą samochodu stało się elementem naszego codziennego życia. Łoś jest dużym zwierzęciem na tak wysokich nogach, że w razie kolizji istnieje duże ryzyko, że wpadnie do kabiny samochodu miażdżąc obecne tam osoby.

Nie jestem przeciwny ochronie łosia, czy zwiększaniu populacji wszelkich innych dziko żyjących zwierząt. Jednakże nie powinno się to dziać kosztem życia ludzi. Ludzi też powinno się chronić. Jestem przekonany, że osoby uważające inaczej na pewno zmieniłyby zdanie, gdy ktoś bliski zostałby poszkodowany w wyniku takiej kolizji.

Historia pokazuje, że inwencja ludzka nie ma granic i ten problem może być rozwiązany w sposób satysfakcjonujący. Mam na myśli prawdziwe rozwiązanie, a nie restrykcje polegające na ograniczeniu prędkości samochodów do 40 km na godzinę na terenie całego kraju. Region gdzie widziałem chyba najwięcej ograniczeń prędkości to województwo łódzkie. Tam też ku mojemu zaskoczeniu jest najwięcej wypadków śmiertelnych w kolizji z łosiami. Zdecydowanie spadłaby ilość wypadków po zbudowaniu przepustów dla zwierząt nad drogami. Są już doskonale znane trasy wędrówek zwierząt. Wystarczy statystyka – gdzie było najwięcej wypadków. W tych miejscach powinny znaleźć się przepusty dla zwierząt pod lub powyżej pasa ruchu. Możliwości i rozwiązań znajdzie się niezliczona ilość. Najeży jednakże kreatywnym osobom za wyszukanie rozwiązań zapłacić. Warto sobie uświadomić, że ochrona zagrożonych gatunków i doskonalenie ich koegzystencji z człowiekiem kosztuje! Oczywiście, jak zwykle usłyszymy, że nie ma na to pieniędzy.

W tej sytuacji warto zwrócić uwagę na przesłanie Profesora Kazimierza Michałowskiego, słynnego archeologa i odkrywcę fresków w Faras. Otóż profesor zdradził niezwykłą tajemnicę starożytnego Egiptu. Piramidy przetrwały tysiąclecia i są podziwiane po dzień dzisiejszy. Tą niezwykłą pracę wykonali wolni budowniczowie szczodrze opłacani przez Faraona. Faraon pieniądze miał z podatków, na które mu współcześni bardzo się żalili. Opłacił z nich piramidy i utrzymanie wszelkich służb państwowych, między innymi wojska. Było to 2% od dochodów. Może warto bliżej zainteresować się historią i w ten sposób rozwiązać problem łosi?

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii zdrowie i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s