Pielęgnowanie mózgu

Kilka miesięcy temu zetknąłem się z twierdzeniem dającym dużo do myślenia. Zostało wypowiedziane przez znanego psychologa i mentora ludzi sukcesu. Uważa on, że głównym problemem pozbawiającym ludzi możliwości osiągnięcia sukcesu jest zbyt szybkie kończenie myślenia na określony  temat. Twierdzenie to dotyczy każdej dziedziny życia, w której sukces może mieć miejsce. Aby być zdrowym, mieć wspaniałe relacje małżeńskie, mieć sukces finansowy czy sukces intelektualny należy po prostu dokańczać rozwijanie myśl. Okazuje się, że tego typu czynność może być męcząca i wysoce niepopularna. Powoduje ona znacznie zwiększony nakład energetyczny mózgu. Ekonomia przyrody skupia się na osiąganiu maksymalnych efektów najmniejszym nakładem sił, więc zaopatrzyła nas w skuteczne protezy myślenia – odruchy. Są odruchy niższe, całkowicie pozaświadome i poza naszą kontrolą. Dzięki nim możemy np. stać czy poruszać się nie decydując o napinaniu określonych mięśni, a o wykonaniu określonej czynności. Funkcje wyższe związane z życiem społecznym też mają swoje odruchy zastępujące myślenie. Cała masa naszych poglądów to nieprzemyślane odruchy. Politycy, marketingowcy, kredytodawcy, przywódcy społeczni i religijni, dietetycy, architekci, lekarze itp. kochają te nieprzemyślane odruchy, gdyż zapewniają skuteczność promowanych przez nich działań. Bardzo pomagają temu media, poprzez kreowanie tych odruchów, bo każda po raz pierwszy usłyszana opinia zalęga się w nas jako nasz pogląd. Pogląd tak zdobyty nie wymaga wysiłku intelektualnego – po prostu jest zalęgniętym odruchem trudnym często do zmodyfikowania. Rozwinięcie dalej myśli, a więc niewygoda, poprowadzi nas do odkrycia faktów. Jednak to opieranie się na faktach może zapewnić nam sukces.

Jak to zjawisko wpływa na nasz mózg? Podobnie jak brak wysiłku na mięśnie. Bezczynność prowadzi do wyrodnienia. Jakie jest największe niebezpieczeństwo dla zdrowia i sprawności naszego mózgu? Rzeczą, która rujnuje nasz mózg i łatwo może doprowadzić do stanu otępienia i niedołężności jest właśnie niekończenie myśli. Nie jest ważne to, że w tomografii komputerowej mózg jest w doskonałym stanie. Nawyk niekończenia myśli narasta i w pewnym momencie dochodzi do nieodwracalnie zaburzonego przejawiania się funkcji wyższych mózgu.

Jeśli przyjrzymy się bliżej temu zjawisku zauważymy, że rzeczą najbardziej nam szkodzącą, prowokującą urywanie myśli, jest pośpiech. Współcześnie pośpiech jest wszechogarniający. Nawet teledyski czy filmy zaczynają utrwalać ten stan poprzez urywane i szybko zmieniające się ujęcia. Nie ma wówczas możliwości obudzenia najmniejszej refleksji. Jeśli się śpieszysz nie osiągniesz sukcesu, tylko się wypalisz.. Profesjonalista to człowiek wyedukowany teoretycznie i praktycznie, który jest szybki w działaniu bez uruchamiania pośpiechu. Przez to jest wielokrotnie bardziej produktywny.

Pośpiech też może być korzystny, tyle że niewielu się śpieszy do nauki i osiągnięcia profesjonalizmu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii zdrowie i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s