Ubranie które detoksykuje

Podczas pobytu w Szwajcarii ok. 27 lat temu zetknąłem się po raz pierwszy z koncepcją ubrania chroniącego przed „zwykłym, codziennym” skażeniem środowiska. Już w latach 20 ubiegłego wieku rozpoczęto prace i badania nad sposobami ochrony człowieka przed podstępnie, jednakże stale narastającym, skażeniem środowiska. Co ciekawe, uwagę skierowano także na bagatelizowane obecnie skażenie (ultrakrótkimi) falami radiowymi. Problem skażenia przestaniemy sami bagatelizować, jak zerkniemy na statystyki mówiące o dynamice narastania zachorowań na choroby nowotworowe. Stąd sensowne są poszukiwania rozwiązań chroniących nas przed szkodliwymi wpływami, włączając w to odzież . To właśnie tkanina odzieżowa, opracowywana jako jedno z antidotów na szkody środowiskowe, zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Była miękka, miła w dotyku, ciepłego koloru, niezbyt ciemnego brązu (kobiety lepiej by określiły barwę). Najbardziej intrygującym był jednak fakt, że była zrobiona z torfu.

Torf i przemysł włókienniczy? Trudno chybaby było o mniej niedorzeczne skojarzenie.  A jednak jest to prawda. W torfie występują włókna nadające się do przędzenia.

Na torfowiskach wysokich pospolitą rośliną jest Wełnianka pochwowata. https://pl.wikipedia.org/wiki/We%C5%82nianka_pochwowata. W procesie torfowacenia wyodrębniają się z niej włókna, i co ciekawe, najwyższej jakości włókna pochodzą z bardzo starych złoży. Z dobrego złoża torfowego można uzyskać 70 kg przędzy z tony torfu.  Zazwyczaj konieczny jest dodatek innej przędzy, np. wełny, co podnosi trwałość tkaniny.

Torf ma niezwykłą właściwość, niczym węgiel aktywny, wychwytywania i wiązania różnego rodzaju toksyn. Co ważne wychwytuje toksyny środowiskowe jak i uwalniające się z naszego ciała, blokując ich ponowne wchłanianie. Powszechnie panuje opinia, że ubranie torfowe przemienia część promieniowania radiowego mikrofalowego w fale dłuższe, cieplne, tworząc cieplną osłonę człowieka. Proponuje się także zastosowanie torfu jako materiału izolacyjnego domów, co znacznie poprawia komfort życia mieszkańców.

Główny kanał detoksykacji człowieka to skóra. Ukochanym miejscem gromadzenia się toksyn w naszym organizmie jest skóra i okolice stawów. Okłady z torfu (borowiny) mają nadzwyczajny efekt detoksykujący, przynosząc ulgę w chorobach stawów i tkanki podskórnej.

Widziałem jak mój koń jadł z zapałem brykiet torfowy, tak że mu się uszy trzęsły. Może wie coś, czego my jeszcze nie wiemy?

Przykładowe linki:

http://www.allfiberarts.com/2011/aa072104h.htm

http://schrotundkorn.de/lebenumwelt/lesen/sk971007.html

https://www.avalon-naturtextil.de/Torf-Wolle-Steppkissen-40-80-cm::14388.html

Ten wpis został opublikowany w kategorii wellnes, zdrowie i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s