Praca która niszczy. Senne rozważania cz. 3

Analizując zmiany w naszej fizjologii związane z rytmem dobowym, możemy uświadomić sobie jak kluczowe znaczenie dla zdrowia i rozwoju ma właściwe dostosowanie  do niego stylu życia. Szczególnie gdy uświadomimy sobie, że rytm dobowy radykalnie zmienia aktywność blisko 40 kluczowych genów. Sprawia to, że cały metabolizm funkcjonuje inaczej w dzień i nocy niezależnie od tego, czy mamy nieprzespaną noc czy też śpimy w nocy. Jak wcześniej wspominałem, posiłki nie powiązane z rytmem dobowym, dostarczane w fazie odbieranej jako noc (regeneracja) wpycha osoby skłonne w cukrzycę czy też otyłość. Dlatego dla zdrowia sprawą najwyższej wagi jest możliwie wczesne dostosowanie posiłków do rytmu dobowego. Myślę tu o niemowlętach które uczymy przesypiać noc już od 3 miesiąca życia. Da się to łatwo osiągnąć o ile opiekę nad dzieckiem w nocy przejmuje tata.
Rzecz, na której chcę się obecnie skoncentrować to praca zmianowa. Ten rodzaj działalności wymusza na nas rozwój społeczny. Okazuje się, że człowiek nie przystosowuje się w żaden sposób do zarywania nocy. Jeśli praca nocna ma charakter nieciągły np. kilka dni praca na nocnej zmianie, to dewastuje zdrowie i samopoczucie emocjonalne. Wydaje się to być ważnym czynnikiem ryzyka w odniesieniu do chorób nowotworowych. Pewnym rozwiązaniem jest długofalowa praca na nocnej zmianie (powyżej 3 tygodni), gdyż w tyle czasu jest potrzebne do pełnego przystosowania się do innej (sztucznej) strefy czasowej. Możemy nie rujnując zdrowia pracować miesiącami na nocnej zmianie pod warunkiem, że po powrocie do domu śpimy 8 godzin w pomieszczeniu całkowicie odciętym od światła słonecznego.
Co jest pierwszym ostrzeżeniem, że rozregulowaliśmy swój rytm dobowy? Jest to proste. Podczas snu konsoliduje się nasza pamięć, utrwala się to, czego się uczyliśmy. Studenci, którzy uczą się w nocy do egzaminu i nie prześpią nocy, zdają egzaminy gorzej niż ci, którzy podobnie postępując pozwolili sobie na 2 godziny snu. Osłabienie pamięci i obniżenie nastroju jest wczesnym objawem, który, jeśli go zlekceważymy, szybko wzbogaci się o objawy bardziej dostrzegalne jak np. słaba regeneracja sił.
No i w końcu znaleźliśmy wytłumaczenie faktu, dlaczego tak często panowie zapominają o rocznicy ślubu. Tę niepamięć tłumaczy fakt, że zbyt wcześnie żony budzą ich, by nie spóźnili się do pracy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized, zdrowie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s