Poświęcenie wpędzające w otyłość, depresję, cukrzycę i nowotwory

Nie trzeba nikogo przekonywać, że najwcześniejszy okres życia człowieka ma najbardziej doniosłe znaczenie dla tego co otrzyma od życia jako dorosły. Pragnę poruszyć zagadnienia mówiące o tym, że drobne błędy w pielęgnacji niemowlęcia mają znaczący potencjał by zaburzyć („zdewastować”) zdrowie osoby już pełnoletniej. Istotę tego zjawiska ujmuje powiedzenie „Za błędy rodziców pokutują ich dzieci.”

Niewiele rzeczy cenię tak bardzo jak determinację rodziców do poświęceń na rzecz własnego dziecka. Są takie momenty, gdy rodzice nie szczędzą sił dla dobra dziecka.

Są jednak sytuacje, gdy poświęcenie psuje przyszłość dziecka, a to ze względu na nieświadome zaburzenie prawidłowego przebiegu jego rytmu życia.

slonce

Życie jest mnogością procesów rytmicznych. Harmonia pomiędzy własnym rytmem życia a rytmem słonecznym (okołodobowym) jest kluczem do zdrowia. Wytrych (żarówka) skutecznie psuje zamek.

Po urodzeniu dziecko całkowicie przemienia życie rodziców. Trudny okres noworodkowy wymaga stałej gotowości reagowania na potrzeby dziecka. Ma być karmione, gdy przejawi ku temu ochotę, musi być starannie chronione od zimna czy zbyt silnych bodźców (hałasu, ostrego światła i obcych osób), których częsta obecność w tym okresie może zachwiać przyszłe poczucie bezpieczeństwa. To wszystko wymaga modyfikacji w momencie gdy dziecko „złapie trzeci oddech”, czyli dojrzeje do pierwszych działań wychowawczych. Im ważniejsze dla jakości życia, tym wcześniej muszą być one wprowadzane.

Ponownie wracam do zalecenia rodem z medycyny tradycyjnej. Mówi ono, że w momencie gdy dziecko osiągnie trzeci miesiąc życia, należy podjąć starania, by przesypiało ono całą noc. To najlepszy moment by nauczyć dziecko spać w taki sposób, aby sen był regenerujący, zapewniający doskonałą pamięć i zdrowie. Wcześniej aktywność dziecka mogła być zupełnie przypadkowa i niezależna od rytmu dobowego. To naturalne, że noworodek i niemowlę do 2-3 miesiąca życia zazwyczaj nie odróżnia dnia od nocy, żyje własnym wewnętrznym rytmem. Dlatego też do tego czasu niemowlę mogło spożywać posiłki zarówno w środku dnia jak i nocy .

Musimy sobie jednak uświadomić, że spania musimy uczyć podobnie jak kontrolowania wszelkich potrzeb fizjologicznych, chodzenia, czytania itp.

By to się udało, w proces pielęgnacji dziecka powinien włączyć się ojciec. Przebiega to w ten sposób, że matka rezygnuje z pełnej kontroli nad sytuacją (dla niej naturalnej) i przekazuje nocną opiekę nad dzieckiem tacie. Nie należy z tej możliwości rezygnować argumentując, że ojciec dziecka jest zapracowany i musi się wyspać. Tak się składa, że matka w tym momencie wymaga regeneracji sił nadwyrężonych ciążą, karmieniem i bezustanną opieką nad dzieckiem. Wręcz przeciwnie, to jest motywacją dla mężczyzny, by szybko nauczyć dziecko spać, nie przeszkadzając mu w oswajaniu się z nową organizacją dnia. Co ważniejsze, działanie to buduje między dzieckiem i ojcem głęboki związek, którego jakość w przy próbach zbudowania w późniejszym okresie życia nie będzie osiągana. Ważne by matka dziecka nie stała na przeszkodzie w kreowaniu tego procesu, ulegając impulsom nadopiekuńczości. Najczęściej również mężczyzna działający w ten sposób zyskuje wiele w oczach kobiety.

J    jeśli zlekceważymy znaczenie jakie ma wykształcenie u dziecka prawidłowego snu, może się on stać niskiej jakości, przerywany i nieregularny. Może ten stan „niedouczenia” się utrwalić na resztę życia. Sprawia to, że osoba taka zaczyna być predysponowana do głębokiej dystonii hormonalnej, nadmiernego „nieokiełznanego” apetytu (nabieramy nienależnej masy ciała). Nieharmonijny sen prowokuje pojawienie się braku harmonii emocjonalnej, w tym rozwoju depresji i innych poważniejszych zaburzeń emocjonalnych i psychicznych. Zaskoczeniem dla badaczy było odkrycie, że dysfunkcje metaboliczne organizmu spowodowane zaburzonym snem prowadzą do tego, co jest plagą naszych czasów – cukrzycy typu II. Obok tego, z czasem permanentne zaburzenie snu, niszcząc zdolności regeneracyjne, prowadzi do nowotworów.

Wniosek – mężczyzna jest także potrzebny (by życie było słodsze).

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s