Dlaczego Shrek cieszy się zdrowiem najwyższej próby?

Polska jest krajem niezwykle zasobnym. Zasobnym w coś co można określić złotem w odniesieniu do zdrowia. Jestem przekonany, że są to najważniejsze bogactwa naturalne niezbędne do kreowania własnego zdrowia w XXI wieku. Rzecz będzie o błotach, oczywiście w bardzo szerokim kontekście. Zainteresowanie tymi zagadnieniami u mnie wróciło, gdy usłyszałem stwierdzenie Norbekova, że poprzez kąpiele i okłady z błota możemy dostarczyć sobie dużo niezwykle ważnych a trudno dostępnych składników. To twierdzenie dosłownie zwaliło mnie z nóg.

Błoto, które leczy! Tak więc leczyło nas błoto, w którym z lubością taplaliśmy się jako dzieci, leczą glinki (kosmetyczne i nie tylko). Nie jest też bezpodstawną reklamą opinia o leczniczym wpływie błota z Morza Martwego. Znalazłem też wytłumaczenie dlaczego tak niezwykle poprawiają nastrój i przywracają radość życia kąpiele w Balatonie – jeziorze błotnym gdzie błoto jest pochodzenia wulkanicznego a woda mleczna od bogactwa składników. Błotem też możemy nazwać borowiny.

Jestem fascynatem rolnictwa ekologicznego, a szczególną moją pasją jest podnoszenie żyzności gleby poprzez budzenie i wspieranie życia glebowego. Zawartości jelit zwierząt i człowieka są w znacznej mierze owocem podobnego życia w glebie, właściwie są przeniesieniem tego życia w obręb organizmu. Właśnie zdrowa gleba inicjuje zdrowy przewód pokarmowy zarówno zwierząt jak i człowieka będąc niejako kluczowym czynnikiem ewolucji w tym zakresie. Mikroby zasiedlające nasz przewód pokarmowy i zapewniające właściwe kształtowanie naszej immunologii i funkcji trawiennych, są więc odzwierciedleniem tego co się dzieje w glebie. Niszcząc życie gleby przez nieodpowiednie działania i nawożenie szkodzimy sobie kalając doskonałość procesów trawienia i przyswajania. Byłem głęboko świadomy jak duże znaczenie ma szeroko rozumiana gleba dla naszego funkcjonowania.

Specyficzna forma procesów tworzenia gleby w miejscach nadmiernie wilgotnych prowadzi do pojawienia się torfu. Miejscami na bazie torfu dochodzi do kształtowania się delikatnych i żyznych gleb murszowych, lecz w głębi złoża przez tysiące lat trwają procesy, które materię organiczną utrzymają na trochę wyższym poziomie niż w glebie lub, mówiąc inaczej, proces przetwarzania materii organicznej w glebę został powstrzymany. W niektórych torfowiskach przy dnie dochodzi do formowania się borowiny. Jej warstwa jest chroniona przed szkodliwościami świata grubą warstwą pozostałego torfu. Borowina tworzy zazwyczaj złoża nie grubsze niż metr. Dawno temu odkryto niezwykłe lecznicze działanie borowiny, które, przyglądając się wskazaniom, opiera się de facto na silnych właściwościach detoksykujących.

Pamiętam jak przez Polskę przetoczyła się fala zainteresowania preparatami z torfu jaką zainicjował profesor Tołpa. Skuteczność produktów, które wówczas promowano, zupełnie mnie nie satysfakcjonowała, więc straciłem zainteresowanie uważając, że jest to kolejna efemeryda, moda, która szybko zgaśnie i tak w znacznej mierze się stało.

Jest znamienne dla naszych czasów to, że metody i sposoby leczenia, których nie da się wybitnie skomercjalizować znikają z pola zainteresowania firm inwestujących w branżę zdrowia. Walczą o zyski nadzwyczajne, więc w tym kierunku prowadzą swoje działania. Rzeczy, które mają z natury przeogromny potencjał leczniczy przetwarza się w produkty w jakiś sposób łatwiejsze do sprzedaży i stosowania – maści, kremy, kosmetyki – gubiąc przy tym ich rzeczywistą siłę sprawiającą poprawę zdrowia. Błota też nie opatentujemy.

Jak przeprowadzać kuracje z użyciem borowiny? Proponuję kąpiele. Sanatoria coraz częściej sprzedają paczkowaną borowinę do użytku domowego. Można kupić takie opakowanie zawierające torebki z borowiną i wrzucić na początku 1/3 takiej torebki do wanny ciepłą wodą. Kąpiel ma trwać do godziny. Szczególnie pierwsza kąpiel może być dla nas trochę wyczerpująca, gdyż następuje szybka mobilizacja toksyn ze skóry. Kolejne będą przebiegały łagodniej. Kąpiel jest niewiarygodnie przyjemna. Taka kuracja oprócz detoksykacji (usuwania celulitu czy złogów w rejonie stawów) przywraca równowagę metaboliczną regulując poziom jodu, dostarcza innych składników do naszego ciała, pobudza biosyntezę kolagenu, harmonizuje układ hormonalny.borr

Nie znam innej kąpieli, która by tak szybko usuwała martwy naskórek. Może to świadczyć o obecności enzymów grzybów i bakterii.

Osobiście upatruję w takich kąpielach dużą szansę by przejść od „głaskania” do leczenia autyzmu. Autyzm powoduje dramatyczny rozstrój funkcji metabolicznych organizmu, a borowiny, umiejętnie stosowane, dają szansę na przywrócenie wewnętrznej metabolicznej harmonii.

Opisane powyżej wzmacniające zdrowie siły błota mogą tłumaczyć fascynację, można powiedzieć męskie atawizmy, czyli lubowanie się w jeździe off road samochodami terenowymi, z której mężczyźni wracają zmęczeni, szkaradnie obłoceni, ale szczęśliwi. To prawdziwa droga Shreka.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Dlaczego Shrek cieszy się zdrowiem najwyższej próby?

  1. marysia pisze:

    Dzięki za fajne przedstawienie kąpieli borowinowych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s