Jeśli pijesz napoje alkoholowe..

Nie jestem za prohibicją. Przykład Stanów Zjednoczonych pokazuje, że  pustkę jaka powstała po wprowadzeniu zakazu sprzedaży alkoholu wypełniła kokaina. Działanie wyniszczające podobne, tyle, że bez porównania bardziej nasilone. Wcześniej wspominałem, że częste picie niewielkich ilości alkoholu, mimo opinii o działaniu prozdrowotnym, jest jakby rytuałem, modelem wzorcowym alkoholizmu. Podobną opinię usłyszałem na konferencji medycznej w Białymstoku. Wykładowca twierdził, że bezpieczniej jest z rzadka mocno się upić niż trenować nowy nawyk.

Kiedy alkohol ujawnia swoje najbardziej toksyczne oblicze? Już w latach dwudziestych ubiegłego wieku zauważono, że incydentalne upicie się jest w jakiś sposób równoważone siłami organizmu. Niespotykanie niebezpieczna dla zdrowia jest poprawka picia na następny dzień. Określana zwyczajowo jako „klin”. To właśnie „klin” ma działanie szczególnie wyniszczające cały organizm, przełamując bariery naprawczo -ochronne organizmu. Dlatego jest zdrowotnie szkodliwe organizowanie na następny dzień kontynuacji imprez na których jest podawany alkohol, określanej jako poprawiny.

Jak zmniejszyć toksyczność alkoholu? Tak jak w przypadku większości innych toksyn pierwsza na myśl przychodzi witamina C. Szereg eksperymentów, np. z użyciem aflatoksyny wykazało, że ma ona najsilniejsze działanie ochronne w odniesieniu do wątroby. W grę też wchodzi witamina E najlepiej z omega 3 DHA (ochrona mózgu) i selen.

W Rosji prowadzi swoją kampanie przeciwalkoholową Жданов В. Г.  (Zhdanov).  Słyszałem opinię o Rosjanach, że dzielą się na tych:

co obejrzeli film z jego wykładem na temat alkoholu i nie piją.

Następnie  na takich którzy obejrzeli film i mimo tego piją,

oraz na takich co jeszcze filmu nie obejrzeli.

Dla znających choć trochę rosyjski polecam poniższy film:

Ten wpis został opublikowany w kategorii zdrowie i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Jeśli pijesz napoje alkoholowe..

 1. Anna pisze:

  Dziękuję za bardzo wartościowy materiał. Film niezmiernie ciekawy. Czy ta zasada, która dotyczy Rosjan i alkoholu, jest taka sama dla Polaków? Konkretnie pytam o powody, czy są takie same?

  • akozlowski pisze:

   Witam, film tak jak przystało na media jest wzbudza w nas mieszane uczucia.Właśnie to jest nam potrzebne by nami wstrząsnąć, nakłonić do zmiany obyczajów. Szkodliwe skutki ujawniają się u wszystkich ludzi pijących alkohol. U kobiet przy dawce o polowe mniejszej. Ja całkowicie zarzuciłem picie alkoholu a moja żona nie ma nic przeciwko. Pozdrawiam A.Kozłowski

 2. Hanka pisze:

  Ciekawy wykład ale jakoś chyba nie do końca mi się pokrywa z realiami. Znam kilku ludzi o genialnej pamięci a piją bardzo dużo, stopnie naukowe itd, smutna sprawa zresztą.
  Popadanie w skrajności zawsze jest smutne bo dla przeciwwagi: trzeba też mieć coś z życia: co zastąpi weekendową butelkę dobrego wina po ciężkim tygodniu?

  • akozlowski pisze:

   Oczywiście zgadzam się z tym, że nie mamy pełnej wiedzy na jakikolwiek temat. Całe życie zajmuje nam poznawanie różnych aspektów świata. Odnośnie przyjemności jaki mamy z życia, nie bardzo przyjemnym dla mnie jest fakt pojawienia się u mnie ataku dny (oj jak bardzo boli!) po kieliszku nawet czerwonego wina. Dużo osób ma wyzwalane w ten sposób dolegliwości, lecz nie zna (lub nie chce znać) przyczyny. Pozdrawiam A. Kozłowski

 3. Kamil pisze:

  A czy można prosić o streszczenie dla tych co nie znają rosyjskiego?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s