Palma karłowata, niezwykłe własności.

Wróciłem właśnie z Florydy, ojczyzny palmy karłowatej (Serenoa repens, Sabal serulata). Widziałem dziesiątki hektarów tej rośliny, stanowiącej często główny składnik roślinny poszycia tropikalnego lasu. Owoce tej palmy są stosowane w medycynie ludowej od tysięcy lat. Szczególnie popularne były wśród Majów jako środek tonizujący. Zjadali też te owoce w czasie wojen, tuż przed bitwą, w celu poprawienia waleczności swoich wojowników.

Z kolei pokojowo nastawieni Indianie Seminole zamieszkujący Florydę, spożywali jagody tej palmy ceniąc jej działanie wykrztuśne, antyseptyczne i poprawiające stan skóry, włosów i skóry owłosionej głowy.

Palma karłowata, typowa roślina poszycia leśnego na Florydzie

Pomimo, że najbardziej znane jest korzystne działanie na prostatę, zakres działania preparatu jest dużo szerszy i nie mniej interesujący, a jest nim:
– blokowanie czynników powodujących wypadanie włosów u mężczyzn
– zwiększanie popędu płciowego, likwidacja oziębłości płciowej i  impotencji
– działanie powiększające rozmiar biustu u kobiet
– zwiększanie liczebności plemników
– przeciwdziałanie atrofii jąder
– łagodzenie stanów zapalnych pęcherza i cewki moczowej
– usuwanie podrażnień w obrębie macicy
– przynosi ulgę w pęcherzu neurotycznym (brak tonusu pęcherza)
– zmniejsza zastój w obrębie klatki piersiowej, bardzo wskazane przy uporczywym  kaszlu, astmie oskrzelowej i zapaleniu oskrzeli.
– najnowsze badania ujawniają korzystne działanie w przypadku niedoczynności tarczycy
– przeciwdziałanie zaburzeniom hormonalnym zarówno u kobiet jak i mężczyzn

Warto podkreślić przeciwdziałanie uporczywym zaburzeniom hormonalnym u kobiet prowadzącym do policystycznych jajników, a także zaburzeń prowadzących do nadmiernego owłosienia ciała i twarzy (hirsutyzmu).

Poniżej, żółtawo podbarwione zarośla palmy karłowatej (na drugim planie)

(Nie wyjaśniono w pełni, które komponenty są najbardziej aktywne. Uważa się, że substancje czynne mają charakter lipofilny. Wiadomo, że niektóre mechanizmy działania obejmujące też działanie przeciwzapalne, blokują konwersję testosteronu w dihydrotestosteron zmniejszając aktywność 5-alfa reduktazy, dając w przypadku narastającego przerostu prostaty efekty podobne jak stosowanie finasterydu (Proscar).
Sow Palmetto ma działanie rewitalizujące na dojrzałą skórę, nadaje oliwkowy połysk skórze, poprawia żywtność cebulek włosowych i zmniejsza skłonność do podrażnień skóry owłosionej głowy.
U osób z przerostem prostaty przyjmujących Sow Palmetto stwierdzono zmniejszenie się gruczołu aż 32% po 6 miesiącach przyjmowania. Przy tym nie wpływa na poziom PSA, nie maskuje ew.obecności raka prostaty, natomiast Proscar może obniżyć poziom PSA aż o 50%)

Wszyscy moi znajomi, którzy choć raz uzupełnili dietę o ekstrakt Sow Palmetto, stale wracają do przyjmowania tego suplementu. Musimy pamiętać, że jest to środek biologiczny łatwo ulegający inaktywacji przy niewłaściwym przygotowaniu koncentratu. Efektów możemy się spodziewać przyjmując tylko najwyższej jakości suplementy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii dieta, zdrowie i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s