Po zidentyfikowaniu dwóch głównych procesów formujących nasze ciało, (wapnia i krzemu) możemy się pokusić o przeniesienie obserwacji na świat roślin. Szczególnie tych zjadanych, czyli nasze pożywienie. Jeżeli mamy ciało kształtnie uformowane, ze skłonnością do zaokrąglania się i rozstępów, niedomaga w nas proces krzemu. W pewnym sensie można go wzmocnić spożywając produkty w których zwiększona jest ilość krzemu lub skład wymusza ten kierunek metaboliczny. Gdy jesteśmy wychudzeni, nie z powodu niedoborów ale typu przemiany materii, a także nadmiernie owłosieni na ciele, to przeważa w naszym metabolizmie proces krzemu. (Oczywiście wszystko podaję tu w dużym uproszczeniu.) W tej sytuacji dieta nasza powinna być bogata w proces wapnia. By ustawić sobie taką dietę, należy zidentyfikować powyższe procesy w roślinach. Najpierw zastanówmy się nad roślinami leczniczymi. Wzorcową rośliną typu calcium (proces wapnia) jest dziurawiec. W roślinie dominują formy zaokrąglone liści i płatków kwiatów. Łodyga rośliny jest krucha, gładka łatwa do zrywania. Kwiaty żółte.
Dziurawiec, znane i tradycyjne zioło jest przykładem rośliny o dominującej sygnaturze calcium.
Z kolei wzorcową rośliną typu krzemowego może być Cykoria podróżnik. Liście zaostrzone, zredukowane, owłosione. Kwiaty niebieskie o płatkach wyciągniętych, trochę postrzępionych. Łodyga pokryta włoskami, nie możliwa do zerwania. Obecność włosków i silnych włókien w łodydze zawsze znamionuje silny proces krzemu.
Poniżej oślina typu krzemowego Cykoria podróżnik
zaznaczonej dominacji procesu krzemu, jest krwawnik. Można się domyśleć, że te dwa typy roślin o tak różnym wzorcu budowy mają całkowicie odmienny wpływ na nasze zdrowie.